Türkiye Cumhuriyeti

Konakri Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Ebola Salgını Hk. Güncel Bilgi , 15.10.2015

Dünya Sağlık Örgütü tarafından dün (14 Ekim) yayınlanan son durum raporundaki istatistiki verilere göre, Gine'de görülen ebola virüsü vakası sayısı 3.800 (3.344'ü laboratuvar tetkikiyle teyit edilen/"confirmed", 453'ü olası/"probable" ve 3'ü şüphelenen/"suspect" olmak üzere), yaşamını yitirenler ise  2.534 (2.081'i laboratuar tetkikiyle teyit edilen/"confirmed", 453'ü olası/"probable" ve sıfır şüphelenen/"suspect" olmak üzere) olarak bildirilmiştir.

DSÖ raporunda son üç hafta içinde Gine'de kaydedilen vakalar 4 olarak belirtilmekte, son bir hafta içinde Gine'de yeni vaka ortaya çıkmadığı bildirilmektedir.
 
Sierra Leone ve Liberya'da ortaya çıkan vakalar da eklendiğinde Batı Afrika genelindeki vaka ve ölü sayısı, sözkonusu raporda sırasıyla 28.454 ve 11.297 olarak belirtilmiştir.

DSÖ raporunun erişim adresi aşağıda sunulmuştur:

http://apps.who.int/ebola/sites/default/files/atoms/files//who_ebola_situation_report_14-10-2015.pdf?ua=1

Dünya Sağlık Örgütü, Gine'ye yönelik seyahat sınırlaması uygulanmasını önermemektedir. Bununla birlikte, salgının devam etmekte olduğu gözönünde bulundurularak, zorunlu olmadıkça Gine'ye seyahat edilmemesinin tercihe şayan olacağı değerlendirilmektedir.

Hijyen önlemlerine titizlikle riayet edilmesinin sürdürülmesi ve Gine sağlık makamlarınca yayınlanan uyarıların dikkate alınması büyük önem taşımaktadır.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.