Türkiye Cumhuriyeti

Konakri Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Türkiye Cumhuriyeti Konakri Büyükelçiliği’nin internet sitesine hoş geldiniz.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin Konakri Büyükelçisi olarak sizleri sevgi ve saygıyla  selamlıyorum.

 

Gine’deki görevime 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle başlamış bulunuyorum.

 

Konakri Büyükelçiliğimiz, 27 Şubat 2013 tarihinde, selefim Büyükelçi Vehbi Esgel Etensel tarafından açılmıştır. Ülkemizin Afrika kıtasındaki 33. Büyükelçiliği olan temsilciliğimiz, Türkiye’nin Gine’ye olan yakın ilgisinin en görünür örneğidir.  


Temaslarım vesilesiyle, Gine’de yaşayan Türk toplumunun Batı Afrika'nın bu güzel ülkesine ve halkına büyük bir muhabbet duyduğunu müşahade etmiş bulunuyorum. Göreve başladığım günden itibaren bu anlamlı tablonun bir parçası olmaya gayret ettiğimi belirtmek isterim. Bu tablo, iki ülke ilişkilerinin potansiyeli hakkında çok olumlu mesajlar vermektedir.

 

Türkiye’nin, bu güzide topraklarda söyleyeceği çok sözü vardır. Bu anlamda, Gine’de yaşayan vatandaşlarımızın memleketimizi en iyi şekilde temsil edeceğinden şüphem bulunmamaktadır. Bu ülkenin insanına duyduğumuz muhabbet, devletimizin Afrika'ya yaklaşımıyla tamamen örtüşmektedir.

 

Nitekim, 2013 yılından bu yana ebola salgınıyla mücadele eden Gine’ye yardımlarımız sürmekte, cana yakın Gine halkının yanında olduğumuzu her fırsatta vurgulamaktayız. Bu vesileyle, ebola salgınıyla yürütülen mücadelenin olumlu gidişatından memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isterim. Ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin, Gine halkının yaşam koşullarına katkıda bulunacağına inanıyoruz. Bu saikle, Türkiye ve Gine arasında mevcut ilişkilerin daha ileri seviyelere taşınabilmesi için Büyükelçiliğimiz elinden geleni yapacaktır.

 

Büyükelçiliğimizin, siz değerli vatandaşlarımıza her türlü işlemlerinde genel mevzuat ve uygulamalar çerçevesinde yardımcı olacağına devam edeceğini ifadeyle, Şahsım ve Büyükelçiliğimiz personeli adına sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.